Dlaczego warto być wolnym od okrucieństwa?

Ten post może zawierać linki partnerskie, które bez dodatkowych kosztów mogą przynieść mi niewielką prowizję.

Każdego roku ponad 100 milionów zwierząt jest palonych, okaleczanych, zatruwanych i maltretowanych w laboratoriach. To około 50 zabitych zwierząt, zanim skończysz czytać to zdanie. A większość z nas będzie kontynuować swój dzień, nie zdając sobie sprawy, że my, jako konsumenci, mamy moc i zdolność, aby pomóc położyć kres tym okrucieństwom, po prostu wybierając opcje wolne od okrucieństwa.

Dobre, złe i brzydkie strony testów na zwierzętach

TESTY NA ZWIERZĘTACH SĄ PRZESTARZAŁE

Prawdą jest, że w przeszłości, bez wykorzystania zwierząt do testowania składników, nie poznalibyśmy ich bezpieczeństwa ani reakcji człowieka na nie, ale dzięki nowoczesnej technologii istnieje wiele tańszych, szybszych i bardziej niezawodnych metod testowania, które nie obejmują wykorzystania zwierząt.

Ponad 40 testów bez udziału zwierząt zostało już zatwierdzonych do użytku, w tym hodowle komórkowe i tkankowe, takie jak EpiDerm do testowania podrażnień skóry; EpiSkin, który jest trójwymiarowym modelem ludzkiej skóry składającym się ze zrekonstruowanego naskórka; syntetyczne membrany do testowania mieszanin chemicznych na skórze; oraz zaawansowane modele komputerowe, które mogą przewidywać wchłanianie i dystrybucję chemikaliów w organizmie.

Według byłego dyrektora naukowego Huntingdon Life Sciences, testy na zwierzętach są dokładne tylko w 5%-25%, podczas gdy niektóre alternatywy bez udziału zwierząt są dokładne w 80%-85%.

Ponadto, ponad 500 kanadyjskich firm zgodziło się nie wykorzystywać zwierząt do testowania nowych składników, zamiast tego wybierając z listy 5000 składników, które są "ogólnie uznane za bezpieczne" przez kanadyjski rząd.

TESTY NA ZWIERZĘTACH NIE SĄ WYMAGANE PRZEZ PRAWO

Chociaż prawo wymaga wykorzystywania zwierząt do testów medycznych w Kanadzie, nie są one wymagane do testowania kosmetyków. Firmy muszą wykazać, że ich produkty są bezpieczne w użyciu, jednak testy na zwierzętach nie są wymagane przez prawo jako dowód bezpieczeństwa konsumentów.

W Kanadzie: Kanadyjska ustawa o żywności i lekach (Food and Drugs Act of Canada), przepisy dotyczące kosmetyków (Cosmetic Regulations) oraz ustawa i przepisy dotyczące opakowań i etykietowania dla konsumentów (Consumer Packaging and Labelling Act and Regulations) nie określają wymogów dotyczących testów na zwierzętach do celów kosmetycznych.

W Stanach Zjednoczonych: Co z produktami, które otrzymujemy na południe od granicy? Ani Amerykańska Agencja ds. Żywności i Leków (FDA), ani Amerykańska Komisja ds. Bezpieczeństwa Produktów Konsumenckich nie wymagają przeprowadzania testów kosmetyków na zwierzętach.

TESTY NA ZWIERZĘTACH SĄ OKRUTNE

Większość z nas chciałaby wierzyć, że zwierzęta wykorzystywane w laboratoriach otrzymują ulgę w bólu lub znieczulenie, podczas gdy na ich wrażliwą skórę i oczy nakładane są żrące chemikalia, a następnie są wypuszczane na wolność lub oddawane do sanktuariów po zakończeniu eksperymentów; ale niestety nic z tego nie jest prawdą.

Jedną z najczęstszych procedur testowania bezpieczeństwa produktów na zwierzętach jest test oka Draize'a, w którym chemikalia są wkraplane do jednego oka królika, podczas gdy drugie oko pozostaje jako kontrola. Królik jest skrępowany, co uniemożliwia mu naturalną reakcję na podrażnienie. Często dochodzi do zaczerwienienia, krwawienia, wrzodów i ślepoty.

Inne testy kosmetyczne powszechnie przeprowadzane na myszach, szczurach, królikach i świnkach morskich obejmują:

  • Testy podrażnienia skóry, w których chemikalia są wcierane w ich wrażliwą, ogoloną skórę bez żadnej ulgi w bólu.
  • Wielokrotne, trwające tygodnie lub miesiące badania nad karmieniem przymusowym w celu wykrycia oznak ogólnej choroby lub konkretnych zagrożeń dla zdrowia.
  • Połykanie dużych ilości badanej substancji chemicznej w celu ustalenia, jaka dawka powoduje śmierć.

Co najmniej 72 zwierzęta są wykorzystywane do testowania każdego produktu, a zwierzęta są zwykle zabijane po testach, zwykle przez uduszenie, skręcenie karku lub dekapitację.

DOBRA WIADOMOŚĆ

W marcu 2013 roku Unia Europejska podjęła przełomowy krok w postaci zakazu stosowania wszystkich kosmetyków testowanych na zwierzętach na całym świecie, co oznacza, że sprzedaż produktów kosmetycznych lub składników poddanych nowym testom na zwierzętach po 11 marca 2013 roku jest nielegalna we wszystkich 27 krajach członkowskich UE.

Izrael nałożył podobne zakazy w 2007 i 2013 roku. Podobna zmiana polityki jest również rozważana w Indiach i Korei Południowej.

Nadszedł czas, aby Kanada dołączyła do tego ruchu!

 

Zobacz także

Co słychać? Nowości kosmetyczne bez okrucieństwa (sierpień 2016)

Ten post może zawierać linki partnerskie, które bez dodatkowych kosztów mogą przynieść mi niewielką prowizję...

Czytaj dalej

Recenzja ultranawilżającego balsamu do ciała Acure (bezzapachowy)

Ten post może zawierać linki partnerskie, które bez dodatkowych kosztów mogą przynieść mi niewielką prowizję...

Czytaj dalej