Z czego produkowane są kosmetyki mineralne?
Skład kosmetyków mineralnych należy do podstawowych kwestii odróżniających go od tradycyjnych produktów tego typu, ale sam w sobie może on znacznie się od siebie różnić w poszczególnych przypadkach. Same stosowane w nim składniki można generalnie podzielić na trzy podstawowe grupy: wypełniacze, dodatki i pigmenty. Jeżeli chodzi o wypełniacze, to do zdecydowanie najczęściej spotykanych składników należy przede wszystkim tlenek tytanu. Jest to bezzapachowy, biały proszek który powszechnie występuje w naszym środowisku naturalnym.
Jest wykorzystywany przede wszystkim w pudrach, gdzie odpowiada głównie za właściwości kryjące danego kosmetyku. Oprócz tego może on również pełnić rolę naturalnego filtru przeciwsłonecznego, chroniąc naszą skórę przed szkodliwym działaniem zbyt intensywnych promieni. Kolejnym istotnym składnikiem bez wątpienia jest tlenek cynku, spotykany właściwie we wszystkich kosmetykach mineralnych. Ma on przede wszystkim działanie przeciwbakteryjne i przeciwzapalne, a ponadto także chroni naszą skórę przed promieniami słonecznymi. Z powodu właściwości hamujących zbyt intensywne wydzielanie się potu, może on świetnie sprawdzać się w przypadku cery tłustej czy trądzikowej. Innym minerałem którego nie mogłoby zabraknąć w takich właśnie kosmetykach jest mika; odpowiada ona przede wszystkim za wygląd; posiada ona właściwości odbijające światło, dzięki czemu może ona skutecznie wygładzać naszą cerę.
W kwestii dodatków do takich kosmetyków bardzo istotną rolę odgrywa między innymi krzemionka, należąca do minerałów najpowszechniej spotykanych w naszym środowisku naturalnym. Dodawanie ich do kosmetyków mineralnych powoduje, że produkty te stają się o wiele lżejsze i łatwiejsze w aplikacji. Skutecznie rozprasza ona światło, przez co cera staje się dzięki niej gładka. Doskonale sprawdza się także w przypadku cery tłustej, bowiem posiada właściwości absorbujące wilgoć. Jeżeli chodzi o inne dodatki stosowane w kosmetykach do cery tłustej, to musimy wymienić przede wszystkim węglan wapnia, który posiada doskonałe właściwości higroskopijne, przez co bardzo dobrze sprawdza się w takich właśnie przypadkach.
Dodatkiem odpowiedzialnym za łatwą aplikację takich kosmetyków jest przede wszystkim stearynian magnezu. Jest on odpowiedzialny między innymi za wiązanie ze sobą poszczególnych składników pudrów, przez co kosmetyki te po nałożeniu są dzięki niemu bardzo trwałe. Jego zastosowanie znacznie ułatwia również aplikację. Ostatnią grupą są pigmenty. W tym gronie najważniejszym składnikiem jest tlenek żelaza, stosowany przede wszystkim w pudrach oraz podkładach mineralnych. Za jego pomocą można uzyskać kolory żółty, czarny lub czerwony. Oprócz tego ciekawym przykładem jest ultramaryn, uzyskiwany przede wszystkim w warunkach laboratoryjnych. Stosuje się go głównie w pudrach, różach oraz cieniach do powiek.
Zobacz także
Co słychać? Nowości kosmetyczne bez okrucieństwa (sierpień 2016)
Ten post może zawierać linki partnerskie, które bez dodatkowych kosztów mogą przynieść mi niewielką prowizję...
Czytaj dalejRecenzja ultranawilżającego balsamu do ciała Acure (bezzapachowy)
Ten post może zawierać linki partnerskie, które bez dodatkowych kosztów mogą przynieść mi niewielką prowizję...
Czytaj dalej