Dziwne i wspaniałe sposoby miłości matek na całym świecie

Matka, mum, mama, madre, okasan, nënë, ahm, mor, mare, ma. Słowo oznaczające matkę różni się w zależności od kraju, ale w zdecydowanej większości języków świata zaczyna się na literę M. UNICEF szacuje, że każdego dnia na świecie rodzi się średnio 353 000 dzieci, a w każdej minucie na świecie jest 255 porodów, czyli 4,3 porodu na sekundę. Dla większości matek rodzących te wszystkie cudowne bąbelki, będzie to najlepszy dzień w ich życiu.

Pomimo różnych nazw, rola matki jest taka sama w większości kultur na całym świecie. Niezmiennie, macierzyństwo polega na kochaniu, akceptowaniu, pielęgnowaniu, prowadzeniu i docenianiu swoich dzieci.

Jednak sposób, w jaki matki wypełniają swoją ważną rolę, różni się znacznie w zależności od kontekstu kulturowego. Z okazji zbliżającego się Dnia Matki w najbliższą niedzielę, zabieramy Cię na wycieczkę dookoła świata, aby dowiedzieć się, jak różne matki wykonują swoją pracę. Nie ma jednego właściwego sposobu, a niektóre z tych obserwacji są uogólnieniami. Ale interesujące jest obserwowanie różnych sposobów, w jakie macierzyństwo ewoluowało w różnych częściach świata.

Wszystkie chcemy jak najlepiej dla naszych dzieci - mamy tylko różne sposoby, aby to pokazać.

1. Australia - Mamy w Australii są zazwyczaj bardzo czułe, zachęcające i chwalące swoje dzieci. W dawnych czasach dawałyśmy naszym dzieciom dużo swobody, ale obecnie możemy być nieco zbyt brutalne w kwestii bezpieczeństwa. Lubimy nasze harmonogramy i kładziemy duży nacisk na regularną rutynę snu (tak bardzo dla naszego własnego zdrowia, jak i dobrego samopoczucia dzieci). Podziwiamy każdego, kto może dostać swoje dzieci do snu od 7pm do 7 rano.

2. Hiszpania - Las madres w España byłyby przerażone, gdyby pomyślały, że biedne australijskie dzieci są w łóżku o 19:00 i brakuje im całej zabawy. Nie są one tak zaniepokojeni z coraz dzieci do łóżka wcześnie, jak są one z pozwalając im spędzać czas z rodziną do wszystkich godzin picia wiadra ładunków sangrii.

3. USA - Amerykańskie mamy wracają do pracy, gdy tylko główka dziecka się urodzi, ze względu na zobowiązania zawodowe i konieczność natychmiastowego rozpoczęcia oszczędzania na edukację dziecka w college'u. USA to jedyny kraj o wysokich dochodach i jeden z trzech na świecie, który nie zapewnia państwowego płatnego urlopu macierzyńskiego. Jeśli chodzi o style macierzyństwa, amerykańskie mamy reagują i odpowiadają na potrzeby dziecka tak szybko, jak to możliwe, karmiąc i przewijając dziecko, gdy płacze, oraz wyrażając ciepło i miłość poprzez wiele fizycznych uczuć i pochwał.

4. Japonia - W przeciwieństwie do tego, macierzyństwo w Japonii jest bardziej proaktywne niż reaktywne. Japońskie matki starają się przewidzieć potrzeby swoich dzieci, zanim jeszcze zapłaczą, wskakując niczym ninja do pokoju dziecinnego, by zmienić pieluszkę, zanim dziecko zrobi siusiu. W miarę jak japońskie dzieci rosną, zachęca się je do większej samodzielności. Japońska rodzina cesarska wywodzi swój rodowód od Omikami Amaterasu, Matki Świata.

5. Peru - Rola matki jest wysoko ceniona w Peru, a w niektórych rodzinach matka jest głową domu i odgrywa kluczową rolę w utrzymaniu rodziny razem. Podobnie jak Dzień Matki, rdzenni Peruwiańczycy świętują gody Matki Ziemi, którą nazywają Pachamama. Jeśli naprawdę chcesz kogoś obrazić w Peru, przeklnij jego matkę. Działa za każdym razem.

matka

6. Szwecja - Może to zabrzmi okrutnie dla mam z Aussie, które są przyzwyczajone do ciepłego klimatu i drżą na myśl o naszych dzieciach na mrozie, ale szwedzkie mamy lubią, gdy ich dzieci drzemią na zewnątrz. Oczywiście są otulone i ciepłe, ale nawet w środku zimy, kiedy jest zimniej niż na północy Westeros, szwedzcy rodzice zostawiają swoje dzieci na zewnątrz w wózkach, aby się zdrzemnęły. Nawet jeśli leje deszcz, zostawiają je na zewnątrz kawiarni (z wodoodpornym okryciem na wózku), zamiast wnosić je do środka, gdzie panują wszystkie zarazki. Mówią, że dzieci śpią dłużej na świeżym powietrzu i wierzą, że jest to dobre dla ich układu odpornościowego.

7. Norwegia - Raport Save the Children z 2015 roku ocenił Norwegię jako miejsce numer jeden do bycia matką na świecie, ze względu na wysoki poziom wsparcia i opieki zdrowotnej. Matki w Norwegii mają szczęście dostać prawie rok płatnego urlopu macierzyńskiego, więc dostają trochę pięknego czasu łączenia z ich dziećmi, zanim powiedzą im, aby spakowali swoje małe torby i wyruszyli do przedszkola w dojrzałym wieku jednego roku. Widzą to jako zdrowe dla swoich dzieci, aby być w przedszkolu, aby mogli wrócić do pracy, a ich celem jest stworzenie niezależnych dzieci. Nie mają nic przeciwko odrobinie ryzyka w szkole i czują, że jeśli dziecko nie wspiął się na drzewo w wieku ośmiu lat, nie ma coś nie tak z rodzicami.

8. Kenia - Kobiety w ciąży i młode matki są w Kenii traktowane jak boginie. Nigdy nie muszą stać w kolejce, czekać na miejsce ani niczego nosić. Karmienie piersią jest normą, a publiczne karmienie piersią jest aktywnie wspierane i mile widziane. Dlaczego żadna z tych rzeczy nie jest normą wszędzie w całym wszechświecie, jest dla nas tajemnicą. Dla dzieci w Kenii nie jest fajne zwracanie się do starszych po imieniu. Zamiast mówić Pani Smith, zwracasz się do kobiety po imieniu jej pierworodnego dziecka. Aw, słodkie.

9. Holandia - Holenderskie mamy są uważane za najbardziej zrelaksowane mamy na świecie. Te królowe macierzyńskiego chillaxingu nie naciskają na swoje dzieci zbyt mocno i wolą skupić się na dużej ilości odpoczynku, dobrym jedzeniu i przyjemnym otoczeniu niż na sukcesie akademickim. Przyjęcia dla dzieci są proste, dzieci nie są postrzegane jako odbicie swoich rodziców i nie oczekuje się od nich, że będą najlepsze, aby odnieść sukces. Holenderskie matki postrzegają poród jako naturalną część życia, a Holandia ma najwyższy na świecie wskaźnik porodów domowych.

10. Chiny - od chińskich mam nie oczekuje się, że zrobią wszystko, tak jak w wielu krajach zachodnich. Pomoc dalszej rodziny w wychowywaniu dzieci oznacza, że mamy są w rezultacie dość zrelaksowane. Jednak chińskie mamy martwią się o sukces i stabilność swoich dzieci i mogą mieć lekką obsesję na punkcie tego, czy ich pociechy pilnie się uczą i zdobywają dobrą pracę. Kiedy przychodzi czas na kupkę i siusiu, wracają do bycia niezwykle zrelaksowanymi. Nie wymagają stresu związanego ze szkoleniem na nocnik - po prostu wkładają swoje pulchne dziecięce tyłki w spodnie z dużym rozcięciem w kroku i pozwalają im robić kupę i siusiu na ziemi. Nie ma potrzeby pędzenia rozedrganego malucha do toalety ani zanieczyszczania planety mnóstwem jednorazowych pieluch.

Czy zaobserwowałaś jakieś sposoby macierzyństwa, które różniły się od twojej własnej kultury podczas podróży, które uznałaś za szczególnie dziwaczne, niezwykłe lub udane? Jeśli jesteś mamą, jak opisałabyś swój własny styl macierzyństwa? Mamy jeden pakiet Age Defiance o wartości 350$ do rozdania z okazji Dnia Matki dla jednej szczęśliwej czytelniczki bloga. Wyślemy zwycięzcy e-mail i ogłosimy jego imię na naszej stronie na Facebooku w piątek 6 maja.

 

Zobacz także

Czy Jane Iredale jest Cruelty-Free i Vegan?

Ten post może zawierać linki partnerskie, dzięki którym bez dodatkowych kosztów dla Ciebie, mogę zarobić...

Czytaj dalej

Czy Alima Pure jest wolna od okrucieństwa i wegańska?

Ten post może zawierać linki partnerskie, za które bez dodatkowych kosztów dla Ciebie, mogę otrzymać niewielką...

Czytaj dalej