Naturalne pigmenty w kosmetykach mineralnych
Poszczególne kolory w kosmetykach mineralnych są uzyskiwane przede wszystkim za pomocą naturalnych pigmentów. Dają one bardzo wiele ciekawych możliwości, bowiem za ich pomocą można osiągnąć całą gamę kolorów – wszystko zależy od tego, jakie składniki zostaną zastosowane w konkretnym produkcie. Do najważniejszych minerałów tego typu należą przede wszystkim tlenki żelaza, pozwalające na uzyskanie najróżniejszych kolorów, od żółci, poprzez czerwień aż po ciemny brąz. Zarówno tlenki żelaza jak i na przykład dwutlenek tytanu nie stanowią absolutnie żadnego zagrożenia dla naszego zdrowia, dzięki czemu z takich kosmetyków mogą korzystać nawet osoby o bardzo wrażliwej skórze, obawiające się reakcji alergicznych.
Warto jednak wiedzieć o tym, że niektóre składniki powszechnie stosowane w takich produktach – przede wszystkim tak zwane ultramaryny – nie mogą być stosowane w pobliżu błon śluzowych, bowiem wówczas faktycznie mogą one wywołać niepożądaną reakcję. Ultramaryny cieszą się w takich kosmetykach sporą popularnością, bowiem co prawda nie posiadają szczególnych właściwości kryjących, ale za to dają bardzo jasne, przejrzyste barwy.
W celu polepszenia przylegania pudru do skóry w produktach tych stosowane są także rzeczy takie jak chociażby mirystynian i stearynian glinu; węglan wapnia, pozwalający na uzyskanie ciekawego, matowego efektu; najróżniejsze oleje roślinne, sproszkowane perły oraz wiele innych rzeczy – wszystkie z nich mają w tych produktach bardzo konkretnie ustalone funkcje. Przed wybraniem dla siebie takiego pudru warto dokładnie zapoznać się z jego składem, bowiem niektóre dostępne w nim składniki mogą być powszechnie uważane za substancje drażniące – należy uważać szczególnie na tlenochlorek bizmutu i azotek boru.
Warto jednak wiedzieć o tym, że kosmetyki z dodatkiem takich substancji dość powszechnie nie są uważane za w stu procentach mineralne. Niektórzy ludzie tym mianem określają jedynie produkty stworzone w stu procentach na bazie naturalnych minerałów, zatem jeśli będziemy decydowali się jedynie na takie rzeczy, to nie musimy obawiać się żadnych podrażnień. Często dochodzi nawet do tego, że za kosmetyki mineralne nie są uważane produkty z dodatkiem talku, który w końcu jest minerałem – głównym powodem czegoś takiego jest prawdopodobnie spora niechęć do tego składniku z jaką można spotkać się w kręgach miłośników ekologii.
Często uważa się, że talk ma działanie rakotwórcze, choć nie istnieją żadne naukowe dowody na potwierdzenie tej tezy. Warto oprócz tego zwrócić uwagę na to, że kosmetyki naturalne odznaczają się ogromną wręcz trwałością. Nie zawierają wody, zatem jeśli przechowujemy je w suchym miejscu, to możemy z nich bez problemów korzystać nawet przez kilka lat i cały czas uzyskiwać tak samo dobre efekty. Oprócz tego z powodzeniem mogą one być łączone również i z innymi kosmetykami, dzięki czemu możemy z nich korzystać równocześnie chociażby ze swoim ulubionym kremem do twarzy. Co więcej, mogą one być również łączone ze sobą, co jest bardzo ważną ich zaletą. Dzięki temu mamy bardzo szerokie możliwości jeśli chodzi o uzyskiwanie za ich pomocą interesujących kolorów – możemy właściwie do woli z nimi eksperymentować. Jeżeli ktoś szuka zatem kosmetyków które będą zarówno trwałe jak i zdrowe dla skóry, a ponadto będą dawały naprawdę ciekawe efekty, to z pewnością będzie to dla niego rewelacyjna propozycja.
Zobacz także
Co słychać? Nowości kosmetyczne bez okrucieństwa (sierpień 2016)
Ten post może zawierać linki partnerskie, które bez dodatkowych kosztów mogą przynieść mi niewielką prowizję...
Czytaj dalejRecenzja ultranawilżającego balsamu do ciała Acure (bezzapachowy)
Ten post może zawierać linki partnerskie, które bez dodatkowych kosztów mogą przynieść mi niewielką prowizję...
Czytaj dalej