Prawda o naturalnych konserwantach w pielęgnacji skóry
Uspokajające stosowanie naturalnych i organicznych środków konserwujących jest jednym z głównych powodów, dla których wiele osób sięga po organiczną pielęgnację skóry. Coraz więcej z nas rezygnuje z toksycznych środków konserwujących, które można znaleźć w zwykłych produktach do pielęgnacji skóry, co jest fantastyczne.
Istnieją jednak dwa potencjalne problemy związane z organiczną i/lub naturalną pielęgnacją skóry i konserwantami. Po pierwsze, niektóre rzekomo naturalne i organiczne produkty do pielęgnacji skóry mogą wydawać się naturalne, ale mimo to zawierać toksyczne konserwanty (sprawdzaj etykiety i upewnij się, że są one CERTYFIKOWANE jako organiczne, co jest gwarancją czystości).
Po drugie, naturalne i organiczne produkty do pielęgnacji skóry, które nie zawierają tych szkodliwych konserwantów, mogą nie być odpowiednio konserwowane.
Nieodpowiednia konserwacja może być niebezpieczna dla naszego zdrowia. Zanieczyszczenia nie tylko brzydko pachną, ale są też nieatrakcyjne dla oka. Mogą też być chorobotwórcze i wymagać leczenia, jeśli zostaną zastosowane na suchą, popękaną i rozdwajającą się skórę.
Dla producentów organicznych kosmetyków do pielęgnacji skóry najważniejsze jest znalezienie odpowiednich środków konserwujących, aby kontrolować aktywność mikrobiologiczną, a także opóźniać i eliminować wzrost miejscowych patogenów i mikrobów.
Kosmetyki są często przechowywane w ciepłych i wilgotnych pomieszczeniach, takich jak łazienki, które są wylęgarnią insektów. Nasza skóra również zawiera mikroorganizmy, a jeśli dodamy do tego wodę z kranu, która nie jest sterylna, bardzo łatwo o zanieczyszczenie produktów i ich degradację.
Jeśli produkt nie jest całkowicie na bazie oleju, będzie wymagał jakiejś formy konserwacji, naturalnej lub innej. Produkty na bazie oleju również się psują i utleniają, wydzielając zjełczały zapach. Najlepiej, jeśli oleje, orzechy i nasiona, które są stosowane na skórę i spożywane doustnie, powinny być przechowywane w lodówce, aby przedłużyć ich trwałość.
Niektóre z popularnych środków konserwujących znajdujących się w produktach do pielęgnacji skóry to kwas askorbinowy, olej rycynowy, fenole, witamina e, sól, ocet, alkohol, kwas sorbowy, wyciąg z olejku rozmarynowego, wyciąg z oregano, kwas benzoesowy, tokoferol, germaben ii, ziemia okrzemkowa, wyciąg z pestek grejpfruta i cukier. Jeśli nie masz dyplomu z chemii, może być łatwo założyć, że niektóre z tych naturalnie brzmiących konserwantów są dalekie od tego. Poniżej spojrzymy na to, czego szukać na liście składników.
Zasada kciuka dla wszystkich produktów w słoikach, które są organicznie lub naturalnie sformułowane, jest taka, że zawsze powinny być używane z łopatką i w ciągu trzech miesięcy od otwarcia, aby zapobiec zanieczyszczeniu krzyżowemu.
Kiedy pod koniec lat 90-tych zaczęłam tworzyć certyfikowane organiczne produkty do pielęgnacji skóry z minimalną ilością lub wyłącznie naturalnymi konserwantami, nie miałam zbyt dużego wyboru. Przez lata udoskonalania i zmiany składu produktów wypróbowałam wiele różnych roślinnych środków konserwujących. Niektóre z nich odniosły sukces, a inne poniosły sromotną porażkę.
Na szczęście, wraz ze wzrostem zapotrzebowania na naturalne i organiczne produkty, wzrosła również liczba naturalnych
konserwantów, które rzeczywiście działają. Na szczęście nasza błogosławiona matka natura dostarczyła nam szeroki wachlarz naturalnych środków konserwujących o właściwościach przeciwgrzybicznych i przeciwbakteryjnych, aby zwalczać mikroorganizmy, grzyby, bakterie i zanieczyszczenia.
Z radością mogę powiedzieć, że obecnie udało nam się uzyskać preparaty stabilizowane zgodnie ze standardami Farmakopei Brytyjskiej, z pełnym testem skuteczności konserwantów (PET) i okresem przydatności do spożycia wynoszącym do 18 miesięcy.
Jak konserwujemy nasze produkty:
Stosujemy dwutorowe podejście do konserwacji: szkło biofotoniczne i naturalne środki konserwujące. Poziom naturalnych środków konserwujących utrzymujemy na minimalnym poziomie, zapewniając jednocześnie przejrzyste i łatwe do zrozumienia oznakowanie składników.
Szkło biofotoniczne
Nasze opakowania są dla nas czymś więcej niż tylko narzędziem przechowywania. Odgrywa ono integralną rolę w utrzymaniu siły działania, skuteczności i świeżości naszych produktów przy minimalnej konserwacji. Nauka o biofotonikach oferuje maksymalną ochronę i służy do zachowania przed degradacją poprzez blokowanie szkodliwych promieni światła, jednocześnie wzmacniając rezonans naszych bioaktywnych składników. Dzięki temu, że przez szkło przenika jedynie spektrum światła ultrafioletowego, produkty mogą pozostać stabilne i niezakonserwowane nawet przez siedem miesięcy.
Naturalny środek konserwujący 1: NATURALNY ALKOHOL FENETYLOWY
Substancją czynną tego produktu jest aromat. Czysty, naturalnie występujący alkohol fenetylowy znajduje się w przyrodzie w wielu kwiatach. Ma delikatny zapach przypominający zapach róży i hiacyntu i dlatego jest stosowany również w przemyśle perfumeryjnym jako naturalny składnik zapachowy. Dobra aktywność antybakteryjna przyczynia się do uzyskania produktów samokonserwujących się, bez konieczności stosowania tradycyjnych środków konserwujących.
W których produktach Mukti Organics znajduje się ten składnik? NAWILŻAJĄCY KREM WYRÓWNUJĄCY KOLORYT SKÓRY, NAWILŻAJĄCY KREM WYRÓWNUJĄCY KOLORYT SKÓRY, NAWILŻAJĄCY KREM WYRÓWNUJĄCY KOLORYT SKÓRY, NAWILŻAJĄCY TONIK OCZYSZCZAJĄCY, TONIK NAWILŻAJĄCY Z KWIATEM RÓŻY, TONIK WYRÓWNUJĄCY KOLORYT SKÓRY Z KWIATEM NEROLI, ŻEL POD OCZY Z OWOCEM DZIKIEJ RÓŻY, MASECZKA ANTYOKSYDACYJNA GŁĘBOKO OCZYSZCZAJĄCA SKÓRĘ, DEZODORANT BOTANIQUE, LOTION BOTANIQUE.
Naturalny środek konserwujący 2: kaprylan glicerolu
Produkowany wyłącznie z surowców roślinnych. Monoestry glicerolu są wszechstronnymi dodatkami antybakteryjnymi. Posiadają właściwości nawilżające i natłuszczające, które pomagają w poprawie i utrzymaniu nawilżenia i zrównoważonego środowiska skóry. Może również pomóc w walce z zanieczyszczeniami dzięki silnemu działaniu przeciwko bakteriom propionibacterium acnes.
W których produktach Mukti Organics znajduje się ten składnik?
RÓWNOWAŻĄCY PIENIĄCY SIĘ PREPARAT OCZYSZCZAJĄCY, SERUM POD OCZY AGE DEFIANCE, SERUM NA DZIEŃ AGE DEFIANCE, SERUM NA NOC AGE DEFIANCE, BALSAM PRZECIWTRĄDZIKOWY CLARITY BALM, NAWILŻAJĄCY KREM ALOESOWY, ZŁUSZCZAJĄCY PREPARAT RESURFACING 2 W 1
Naturalny środek konserwujący 3: lewulinian sodu & anyżan sodu
Substancja aktywna tego produktu to mieszanka związków występujących w wielu roślinach w przyrodzie. Są to antybakteryjne konserwanty pochodzące odpowiednio z kukurydzy i kopru włoskiego. Te delikatne składniki poprawiają naturalne kwaśne środowisko skóry i wspomagają jej nawilżenie. Co ciekawe, pszczoły również wykorzystują jeden z naturalnie występujących kwasów roślinnych do trudnego zadania ochrony swojego pyłku i nektaru przed mikrobiologicznym zepsuciem.
W których produktach Mukti Organics znajduje się ten składnik? SZAMPON BOTANIQUE, ODŻYWKA BOTANIQUE, PŁYN DO MYCIA BOTANIQUE.
A co z parabenami?
Biorąc pod uwagę, że obecnie istnieją naturalne, nietoksyczne i niezwykle skuteczne środki konserwujące, niewybaczalne jest, że tak wiele firm zajmujących się pielęgnacją skóry i środków higieny osobistej nadal stosuje tanie parabeny (metyl, propyl, butyl, izobutyl i etyl) oraz potencjalnie szkodliwe syntetyczne substancje chemiczne pochodzące z ropy naftowej.
Od pewnego czasu wiadomo, że parabeny mogą naśladować działanie estrogenów, co czyni je substancjami zaburzającymi gospodarkę hormonalną. Ponadto stwierdzono ich obecność w guzach pacjentów z rakiem piersi. Co istotne, badania wykazują, że parabeny te są łatwo wchłaniane przez skórę, a nie przyjmowane doustnie.
Inne potencjalnie niebezpieczne chemiczne środki konserwujące, których powinieneś unikać to:
Zobacz także
Co słychać? Nowości kosmetyczne bez okrucieństwa (sierpień 2016)
Ten post może zawierać linki partnerskie, które bez dodatkowych kosztów mogą przynieść mi niewielką prowizję...
Czytaj dalejRecenzja ultranawilżającego balsamu do ciała Acure (bezzapachowy)
Ten post może zawierać linki partnerskie, które bez dodatkowych kosztów mogą przynieść mi niewielką prowizję...
Czytaj dalej